סיפאפ פורום ישראל - שאלה לגבי הבחנת מכשירים בסוגי דום נשימה חלקי
דף הבית | פרופיל | הרשמה | נושאים פעילים | חברים | חיפוש | שאלות ותשובות
שם משתמש:
סיסמא:
שמור סיסמא
 כל הפורומים
 רפואה
 פורום משתמשי מכשירי CPAP
 שאלה לגבי הבחנת מכשירים בסוגי דום נשימה חלקי
 נושא חדש  תגובה לנושא
 הדפסה
מחבר נושא קודם נושא נושא הבא  

drori78@gmail.com
חבר חדש מהשקית

3 הודעות

נכתב ב - 11/08/2021 :  19:28:13  Show Profile  תגובה עם ציטוט
שלום,
מעניין האם מכשיר סיפאפ יודע להבחין האם מקור דום נשימה חלקי (Hypopnea)הוא חסימתי או מרכזי

dan bar-or
חבר פחות חדש

Israel
423 הודעות

נכתב ב - 11/09/2021 :  05:23:59  Show Profile  Reply with Quote
שלום רב, מכשיר סיפאפ מסווג הפסקות נשימה כמרכזיות כאשר הן אינן חסימתיות או חלקיות. למעשה לא באמת ניתן לסווג ללא מדידת גלי מוח כפי שעושים בבדיקת שינה פוליסומנוגרפית מלאה במכון שינה.
יחד עם זאת הפסקות נשימה מרכזיות הן לרוב נדירות וכמעט שלא רואים אותן לא בפריקות ולא בבדיקות שינה, הן לרוב נגרמות כתוצאה מנטילת תרופות מסויימות אשר גורמות להן להופיע.
כאשר נגרמת הפסקת נשימה מלאה או חלקית או מרכזית, זה קורה בדפוס פעולה כזה אשר מאפשר למכשיר להבין ולסווג. לפי דעתי משום שאין באמת מדידת גלי מוח זה לא תמיד מדוייק, אך עקב נדירותן יחסית לאחרות אין באמת מה לדאוג שהרי בכל מקרה בו מזהה מכשיר הסיפאפ ריבוי של מרכזיות, תמיד ניתן לבקש בדיקה פוליסומנוגרפית מלאה ולהוכיח או לשלול או לחילופין לבצע שינוי בנטילת תרופות מסויימות או אפילו לנסות ולכוון אחרת את מכשיר הסיפאפ מה שלעיתים יכול לעזור.
בעברי נתקלתי במקרים בהם (לאחר נסיונות מרובים וכושלים להתאים לחצים) בחרתי לעבור ללחץ קבוע נמוך ללא הפחתת לחץ בנשיפה וזה עזר מאד והפחית משמעותית את הפסקות הנשימה המרכזיות (לא היו לי ממש כלים למדוד את זה ונאלצתי להסתמך על הדיווח מהמכשיר), היו לי גם מצבים ממש לאחרונה (אני יכול להעלות כאן פריקות) אדם אשר הגיע אלי עם ריבוי של מרכזיות והחלטתי לנסות מכשיר bpap וזה עבד יפה מאד , המטופל היה רזה ובריא עם מעט הפסקות נשימה.
לסיכום אני תמיד ממליץ להגיע לחקר הבעיה ולמנוע אותה ולא לנסות לטפל בה, תמיד עדיף להבין מדוע זה נגרם ולנסות למנוע שהרי הפסקות נשימה מרכזיות שלא כמו הפסקות נשימה חסימתיות או חלקיות מקורן תמיד ממרכז המוח (כאשר הן אמיתית) ועל בסיס בעיה נאורולוגית.
מקווה שעזרתי, אם יש לך שאלות נוספות אתה תמיד יכול להתקשר אלי ואעזור בשמחה.

דן בר-אור, יועץ סיפאפ מקצועי. טל: 052-2828484

נערך על ידי - dan bar-or בתאריך 11/09/2021 05:30:38
למעלה

drori78@gmail.com
חבר חדש מהשקית

3 הודעות

נכתב ב - 11/13/2021 :  15:52:51  Show Profile  Reply with Quote
בהחלט מרגיע .
תודה רבה!
למעלה
  נושא קודם נושא נושא הבא  
 נושא חדש  תגובה לנושא